Danmark

30. december 2011

Ny forsyningssikkerhedsafgift paa el og varme, som om 90 pct. afgift ikke var nok

Arkiveret i: Afgift, Culture, Danmark, Economics, folkeskolen, Free Speech, Science, Skat, skoler, Statistics — Therese @ 07:51

I alt vil regeringen inddrive 50 mia. kr. i nu forsyningssikkerhedsafgift på el og varme frem til år 2020. Det er nu yderst sjældent at vi har set afgifter forsvinde igen, for de bruges mest til offentlige ansættelser, der betragtes som evige. Nu skal de fattigere igen have begrænset deres i forvejen lave forbrug af andre ting mærkbart, og flere virksomheder skal drives ud af landet. Cirka 5 mia. kr. pr. år d.v.s. sådan omkring kr. 1000 mere for el og varme pr. år fremover. Det må lige være noget for den nye vækstminister Sohn. Vi kan sige: Så er alt vel ved det gamle:

‘Al kasse skal væk, hvis der kommer nogen’

Som om 90 pct. afgift ikke var nok.

Piratfiskene kommer i tygge og tætte stimer

2 kommentarer »

  1. Kan Sohn ikke tage hans sorte penge, som han fik fra KGB. ?
    Det ville klæde ham bedre.

    Kommentar af Carsten — 30. december 2011 @ 20:33

  2. Jeg tænkte at han som vækstminister må se til at kvælertaget strammes mere og mere om de svageste og velfærdens egentlige og eneste kilder. På den anden side: Det er vist forudsætningen i følge K. Marx. Der er negativ vækst i det meste af det, der kommer. Eksportkreditten med indbygget forsikring (som jeg har forstået det) for den udeblevne sidste sending af kontanter østfra til DKP skal han tilbagebetale, hvis jeg kan se. Og hvis det overhovedet kan gøre det med de fiktive regnskaber, der ligger bag. Andre fiktive regnskaber har man gjort sig særdeles umage for udrede og tage konsekvenser af.

    Kommentar af Therese — 30. december 2011 @ 21:21


RSS feed til kommentarer til dette indlæg. TrackBack en URI

Skriv et svar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Skift )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Skift )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Skift )

Connecting to %s

Theme: Silver is the New Black. Blog på WordPress.com.

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.