Danmark

1. august 2011

Ingen tænkt normalitet hos hverken massemorderen eller hans eventuelle medskyldige

Når vi samtidig læser at den norske massemorder Breivik ikke vurderes at være sindssyg i én kilde og samtidig får refereret at Breivik har sat følgende betingelser for at udtale sig i en anden:

*Regeringen skal gå af
*Kongen skal abdicere
*Forsvarsledelsen træde tilbage
*Breivik overtage hærledelsen i Norge

… så er der en ganske naturlig forklaring: Indvandrings-ekstremister har en ubændig trang til at tørre årsagen bag, skylden, inspirationen til, den tænkte mentorrolle bag af på Gud og hver mand, der:

*er nævnt ved navn i hans manifest
*er kritisk over for indvandringen
*er imod islamisme

For at det sidste kan lade sig gøre, og Niels Jørgen Cappelørn kan opfinde et nyt vrøvleord, der skal karakterisere os alle (så han selv og Establishmentet, der ikke har respekteret folket i mere end en generation, går lidt fri): ‘Kulturel medskyld’, så er massemorderen pinedød nødt til at være normal, ellers kan stemplingerne ikke forventes at virke. Der er altså tale om en tænkt normalitet som i tankegangen i og bag Establishmentet (Eliten) præcis som med massemorderens tankegang.

Man skal ikke være særlig snedig og/eller beklæde ret store embeder for at fatte, at der nok er noget helt galt fat med massemorderen. De krav han stiller for at udtale sig kan ikke udspringe af en hjerne med nogen realitetssans.

Skriv en kommentar »

Endnu ingen kommentarer.

RSS feed til kommentarer til dette indlæg. TrackBack en URI

Skriv et svar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Skift )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Skift )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Skift )

Connecting to %s

Theme: Silver is the New Black. Blog på WordPress.com.

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.