Danmark

28. maj 2010

Knivoverfald paa svenske løbeseddeluddelere

 

Uddrag af: http://www.nationellidag.se/visa/default.asp?dokID=1169
Nationell Idag
Publicerad: idag, kl 11.20

“Knivöverfall på svenska nationalister under flygbladsutdelning
Två svenska nationalister delade under onsdagskvällen ut flygblad för att uppmana folk att stödja ett kommande möte för att protestera mot att 16-åriga Beatrice mördats. Då överfölls nationalisterna av flera beväpnade antifascister, som knivhögg dem. Läget för de överfallna uppges vara allvarligt men stabilt.
Ett brutalt knivöverfall skedde vid 21-tiden under onsdagskvällen. Två nationalister delade ut flygblad för att informera allmänheten om en demonstration anordnad av Svenskarnas parti som ska hållas på lördag i Västerås, där man kommer att uppmärksamma hedersmordet på 16-åriga Beatrice…”

 

En kommentar »

  1. At være modstander mod masseindvandringen er ekstremt farligt i Sverige.
    At såkaldte “antiracister” overfalder dem er så almindeligt at man næsten ikke gider at læse om det.

    Når de fremmede begår voldsomme forbrydelser omtales deres etniske oprindelse konsekvent ikke. Officielt mener man ikke at det har nogen betydning….

    Så sent som i dag har jeg læst på DRs hjemmeside om forholdene i Rinkeby, som er en forstad til Stockholm – eller sagt på en anden måde – et højeksplosiv ghetto.
    Nyheden fra DR viser endnu engang hvor skrøbelig/hvor lidt der skal til for at hele står i brand. Ganske almindeligt i Sverige og snart også i Danmark:

    “Huse og biler i brand i Stockholm-forstad
    09. jun. 2010 12.18 Udland
    For anden nat i træk har unge hærget Stockholmforstaden Rinkeby. Uroen natten til onsdag var den værste, og øjenvidner siger, at området på et tidspunkt mindede om en krigszone.

    Flere end 50 unge samledes ved en skole, hvor de brød brosten op, satte ild til biler og flere huse og forhindrede brandfolk i at komme frem.

    Minder om en krigszone
    - Området minder om en krigszone. Det regner med sten, siger en beboer til avisen Metro.

    Balladen begyndte sent mandag aften, da nogle unge blev nægtet adgang til en skolefest. Det førte straks til ballade og flere timers uro i gaderne omkring skolen.

    Med store politistyrker blev uroen stoppet, men tirsdag aften samledes mange unge igen i området, og politiet blev igen sendt af sted.

    Byge af sten mod politiet
    Balladen brød løs, da en større skole i området blev sat i brand.

    Da brandvæsnet med eskorte af politiet kom til stedet, sendte de unge en byge af sten mod brandfolkene og politiet.

    Først efter et par timer kunne brandfolkene komme i gang med slukningsarbejdet på skolen og 11 andre påsatte brande i området.

    Først hen ved tretiden onsdag morgen var der ro, men politiet patruljerer fortsat i området.

    Store sociale problemer
    Rinkeby og den nærliggende forstad Tensta er indvandrertætte bydele med stor arbejdsløshed og sociale problemer.

    Uro magen til de seneste nætter hører dog til sjældenhederne.”

    Kommentar af Kenneth — 9. juni 2010 @ 17:23


RSS feed til kommentarer til dette indlæg. TrackBack en URI

Skriv et svar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Skift )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Skift )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Skift )

Connecting to %s

Theme: Silver is the New Black. Blog på WordPress.com.

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.