Danmark

januar 13, 2009

Faetrene fra DF forlader Folketinget – med uforettet sag


iod

Praesterne stiller ikke op igen

Hvad skete der i perioden, der var bedre end 1983-loven?:

Fætrene fra DF forlader Folketinget

Uddrag af: http://www.berlingske.dk/article/20090112/politik/701120100/

“Jeg stiller ikke op til det næste folketingsvalg. Jeg er ikke politiker, jeg har ikke mit hjerte med i politik, men jeg har mit hjerte med i den nationale værnepligt, som jeg aftjener, og derfor vil jeg selvfølgelig blive herinde indtil det næste folketingsvalg.”

Den to år yngre Jesper Langballe forklarer, at han gik ind i landspolitik for at løse »en bestemt opgave«, og det var udlændingepolitikken.

»Og den er blevet løst,« tilføjer han. Søren Krarup fortæller, at både han og Jesper Langballe sagde ja til at stille op til Folketinget, fordi de mente, at »situationen var katastrofal« på hele udlændingeområdet.

»Jeg bilder mig ikke meget ind med hensyn til mine politiske evner og resultater, men jeg mener dog, at vi alligevel har bidraget til at få ændret den katastrofekurs, som var lagt med udlændingeloven i 1983, og som fortsatte op gennem 1980erne og 1990erne,« siger han.

Ja, du mener og tager fejl

Jesper Langballe tilføjer, at det var ham og fætter Søren, der sammen med “Peter Skaarup (DFs næstformand, red.) fik forhandlet den stramme udlændingepolitik på plads i maj 2002 med integrationsminister Bertel Haarder (V) og regeringen”.”

(citater slut)

Jesper Langballe mener, at have løst “en bestemte opgave”, og det var udlændingepolitikken.

Det blev netop en katastrofe for Danmark, hvilket er bekræftet på officielt kompetent, men fortsat inaktivt niveau.

Det er allerværste er de hævder at have gjort det for at tækkes løgnen.

Vi er altså stået helt af: Der er blevet hamret løs i medierne om en stram udlændingepolitik. Skæbnesvangert nok er det løs snak, når det kommer til realiteterne. Og vi husker hvorledes Jesper Langballe den 9. august 2005 endog bakkede Jyllands-Posten op, da den fejlagtigt hævdede, at strømmen nu gik den anden vej. Det var og er fortsat simpelthen usandt, så det skreg og fortsat skriger til himlen hr. pastor Langballe. Du kan da ikke blive ved.

De to afholder sig sandelig også fra i interviewet i Berlingske Tidende, at konkretisere nogle af disse såkaldte stramninger. Og så kan vi selv vurdere eller læse på denne blog, om situationen er blevet mere eller mindre katastrofal på hele udlændingeområdet siden 2001.

Syv fuldstændig spildte år, hvor de lovede forandringer konsekvent ikke indtrådte i virkelighedens Danmark, men situationen blev værre og tilstrømninghastigheden øgedes endog betydeligt under den slet skjulte kamouflage af et ligeledes øget antal tildelte danske statsborgerskaber.

Der skabtes forventninger, og medierne forsøgte at indgyde befolkningen, at forventningerne rigtignok var blevet indfriet. Det var hvad der skete.

Fri indvandring til EU fra 10 nytilknyttede lande i Nordafrika og Mellemøsten

Man kurerer ikke koldbrand med lavendelolie

Der lyves helt centralt om projektet

Fronterne rulles op

J. E. Vig, 13. januar 2009

6 Kommentarer »

  1. Vi har samme problem, som Israel har i Gaza.
    Vor eneste udvej er krig.

    falkeøje

    Comment af falkeøje — januar 13, 2009 @ 3:26 pm

  2. [...] View [...]

    Pingback af All Posts on http://Danmark.Wordpress.com « Danmark — marts 17, 2009 @ 9:41 pm

  3. Krig på flere fronter! Hvad ender det med?

    Israel advarede Europa på det kraftigste dengang tragedien begyndte at tage form – Israel fatter ikke Europa!

    Comment af Kirsten — juni 13, 2009 @ 10:49 pm

  4. Flere fronter…hvilke fronter? Problemet er at der ingen fronter er endnu.
    Israel er selvfølgelig på forkant med udviklingen, og det er også den eneste stat i verden, der har et officielt forskninginstitut, der klart og fuldtud bekræfter vore korrektioner af de officielle muslimantal/fremmedantal i de europæiske nationer.

    Confirmed by : Jerusalem Post – a review of Bat Ye’ors: http://www.uriasposten.net/files/JPost-300405-Nisan-ArabizationEU.htm
    The Euro-Arab Axis:
    “How is it that ten percent (mine: ???) of France is Muslim, 15% (mine: certainly far from the official percentage, but pretty close to those of mine) of Denmark is Muslim and close to half of the births in the next generation will be Muslim? Imperious mosques and lawless Muslim neighbour hoods dot the landscape of major European cities. And Spain willingly and meekly chose to acknowledge its Islamic past, and that pro-Arab opinion is rampant and anti-Israeli sentiment vitriolic…”
    Dr. Mordechai Nisan who wrote the last part teaches Middle East Studies at the Hebrew University of Jerusalem in the Rothberg International School. He is a Research Consultant for the Jerusalem Institute for Western Defence and a member of the Jerusalem Summit’s Academic Committee.

    Angående fronter har vi gjort os nogle tanker her på bloggen:
    http://danmark.wordpress.com/2009/01/11/fronterne-rulles-op-mens-borgerskabet-hygger-sig-men-de-enkelte-har-tanker-naar-de-er-alene-kvaler-maaske/

    vh Sonia

    Comment af Sonia — juni 13, 2009 @ 10:58 pm

  5. [...] Fætrene forlader FT med uforrettet sag Skriv en kommentar [...]

    Pingback af Strategisk veltilrettelagt program for danskernes accept – der er fo’slaw « Danmark — juli 22, 2009 @ 2:46 pm


RSS af kommentarer til dette indlæg. TrackBack en URI

Skriv en kommentar

Blog på WordPress.com.