Beskæftigelsesministeren kræver mindst fire afsendte ansøgninger om ugen. Det klarer Checkjobnet, uden at man løfter en finger.
Søren Rasmussen blev træt af det. Nu har han haft 42.000 besøgende. Programmet giver han gratis væk via: http://www.checkjobnet.dk/
Tillid er godt – Kontrol er bedre
————
Vi har i øvrigt lige fået bekræftet hos en privat jobkonsulent, at Jobnet/Jobcenter er et sted ingen reel arbejdsgiver kunne finde på at gå ind og søge arbejdskraft, og at arbejdsløsheden nu blot er flyttet til andre og flere optællingskategorier – præcis som vi tidligere har redegjort for i flere sammenhænge. Der er fortsat intet arbejde at få, specielt ikke for de uddannede.
Det er beklageligt, men vi kan ikke afsløre kilden, men den er afgjort kompetent. En afsløring ville føre til, at jobkonsulenten selvsagt ikke kunne fortsætte sin snyltetilværelse i Frederiksens tjeneste, men et løfte er et løfte.
Søren W. Rasmussen skulle være pedelmedhjælper som Dr. scient i genetik
Sonia










[...] Checkjobnet er Sørens W. Rasmussens fortjeneste [...]
Pingback af HVEM PEGER FLASKEHALSEN PÅ? - Dr. scient. og pedelmedhjaelper « Danmark — april 10, 2008 @ 5:09 pm
[...] View [...]
Pingback af All Posts on http://Danmark.Wordpress.com « Danmark — marts 17, 2009 @ 9:55 pm